PDO Veri Tabanı Bağlantısı

admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

PDO Veri Tabanı Bağlantısı

Mesaj gönderen admin » 11 Ara 2018 02:26

Merhaba arkadaşlar benimde projelerimde kullandığım pdo veri tabanı bağlantısı aşağıdaki gibidir.Aslında ben birçok methodu deniyorum anlaşmalı olduğum hosting firmaları kimi zaman pdo desteklerken kimi zaman mysqli bağlantı türünü destekliyor ve kodlarda ister istemez değişkenlik gösteriyor.Bir mysql bağlantı nesnesini değiştirmek demek otomatikman yaptığınız tüm sorguların çıktı şekline de etki eder, bu yüzden birden fazla mysql bağlantı komutlarını bilmeliyiz.Bunun için ben ilk olarak PDO'dan başladım.

servername : burasını hem bilgisayarınızda hemde hosting firmasına atarken değiştireceğinizi sanmıyorum.Fakat yine de istisnai durumlarda değiştirebilirsiniz.

username : veri tabanı bağlantısı için bir kullanıcı adı.
password : veri tabanındaki bir kullanıcımızın parolası
database: oluşturduğumuz veri tabanının adı

Kod: Tümünü seç

<?php
$servername = "localhost";
$username = "root";
$password = "";
$database = "forum";

try {
    $conn = new PDO("mysql:host=$servername;dbname=$database", $username, $password);
    //PDO'daki hata modunu aktif hale getir
    $conn->setAttribute(PDO::ATTR_ERRMODE, PDO::ERRMODE_EXCEPTION);
    echo "Bağlantı başarılı"; 
    }
catch(PDOException $e)
    {
    echo "Bağlantı sırasında bir sorun oluştu: " . $e->getMessage();
    }
?>
bu kodların hepsini php dosyanıza yapıştırdığınızda ve değişkenlerin yanlarındaki değerleri girdiğinizde kod satırı çalışacaktır ve size başarılı veya başarısız bir cevap verecektir. try catch blogunda bulunan $e->getMessage(); bize o anda oluşan hatayı verir.Bu durum kimi sistemlerde türkçe olarak karşımıza çıkar kimi zamanda ingilizcedir. İlerleyen zamanlarda hata bastırma ve çıkan hatalara bizim de müdahale edeceğimizi göstereceğiz.
İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

“PDO” sayfasına dön