CodeIgniter Nedir, Ne Değildir, Nasıl Kullanılır, Nereden İndirebilirim

Cevapla
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 232
Kayıt: 05 Ara 2018 11:02
İletişim:

CodeIgniter Nedir, Ne Değildir, Nasıl Kullanılır, Nereden İndirebilirim

Mesaj gönderen admin » 28 Tem 2019 21:02

CodeIgniter nedir ne değildir, nasıl kullanırım , nereden indirebilirim, CodeIgniter kurulumu hakkında geniş detaylı anlatım.

CodeIgniter Nedir ?
CodeIgniter ile ilgili en çok sorulan soru ise bunun nasıl bir yapıya sahip olduğudur , ve alt yapısının nasıl bir şekilde işlediğidir. Arkadaşlar şunu hiçbir zaman unutmamanızı isterim ki CodeIgniter bir freamwork’tür, ve alt yapı olarak PHP alt yapısını kullanır.
PHP alt yapısı ile donatılmış MVC mimarisi olması CodeIgniter için çok büyük bir artıdır çünkü PHP çekirdek alt yapısını geliştirdikçe bunu CodeIgniter’a aktarmak hiçte o kadar zor olmayacaktır.

Bunların yanı sıra PHP’de hazır kütüphaneler ve fonksiyonların bulunması CodeIgniter’ın işini bir hayli kolaylaştırıyor.
Burada kısaca şu konuya değinmek istiyorum PHP alt yapısı ile geliştirilen birçok Freamwork vardır, bunlardan birkaçı Doctorine , Doctorine2 , ZendConding,Sysmfony,CodePHP, Yii,Laravel vb gibi popüler freamworkler vardır.

Freamwork Nedir ?
Freamwork birden fazla aynı işleri yapmak istediğimizde bizlere çok büyük kolaylıklar sağlar. Örneğin bir php sayfasında veri tabanı bağlantısını sürekli açık tutmalıyız. Bu kolay olacaktır, fakat gel gelelim ki bütün bir çalışan sitede tüm sayfalara veri tabanı bağlantı sorgusunu yazmak zorundayız.

Bu ve buna benzer sürekli tekrarlayan ve herşeyi hali hazırda size sunan sistemlere freamwork diyoruz.
Veri tabanı bağlantıları , Session Oturum Yönetimleri , Resim işleme , Şifreleme Captcha yöntemleri , Cache sistemleri , Dosya Yükleme , bunların haricinde Injection güvenlik önlemlerini de alır.
Ve daha fazlası..
Freamworkler de işler çok hızlı güvenli ve istediğiniz gibi gider. Sizin isteğiniz dışında birşeyin olma ihtimali çok azdır. Oysa düz PHP bağlantı ve fonksiyonlarda bu işler biraz meşakkatli olabiliyor.

CodeIgniter’ı nereden temin edebilirim ?
CodeIgniter şu anki güncel versiyonu : 3.1.10’dur ve 4x sürümü şu anda beta aşamasındadır.
CodeIgniter-3.1.10.zip
(2.61 MiB) 182 kere indirildi
CodeIgniter da aslında bir freamworkte olması gereken en büyük özelliklerden biri ise veri tabanı desteğidir.Ne kadar çok veri tabanı desteklerse sizinde o freamworkte kalmanızı uzun tutar. Destek çok ise kullanan da çok olucaktır.

CodIgniter desteklediği resmi olarak freamworkte gelen veri tabanları aşağıdadır.
cubrid,İbase,mssql,mysql,mysqli,oci8,odbc, pdo, postgre, sqlite, sqlite3, sqlsrv’dir
Bunlardan hiç şüphesiz en çok kullanacağınız mysqli olacaktır.Tüm topluluklar arasında kabul görmesinin yanı sıra performans ve öğrenimi kolaydır ve güvenlidir.
İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

Cevapla

“CodeIgniter” sayfasına dön