Telefonu Bulan Adam Alexander Grahambell Kimdir? (1847-1922)

Cevapla
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 232
Kayıt: 05 Ara 2018 11:02
İletişim:

Telefonu Bulan Adam Alexander Grahambell Kimdir? (1847-1922)

Mesaj gönderen admin » 03 Oca 2020 15:04

Alexander Graham Bell telefonu bulan ilk kişidir.Alexander Graham bell iskoçyanın edinburgh kentinde doğmuştur.Babası gibi kendisi de insanların konuşma bozuklukları üzerine yoğunlaşan Graham Bell alanında en yetkili kişi haline gelmiştir ve 1872 yılında ABD’nin Boston kentinde işitme engelli kişiler için öğretmen yetiştirmek üzere bir okul açtı.

Takip eden yıl içerisinde kendisi Boston Üniversitesinde konuşma fizyolojisi profesörlüğüne atandı.
Graham Bell’in en büyük projelerinden biri olacak olan uzaktaki iki kişinin birbirleriyle konuşmasını sağlayacak bir araç bulmaktı. Bunun üzerine çalışmalarını başlayan graham bell ilk araştırma konusu ses dalgalarının daha uzak mesafelere iletilmesi konusunda bilgi sahibi olması gerekiyordu ve araştırmalarını bu yönde yapmaya karar verdi.

Yaptığı ilk telefon ise birbirinin aynısı olan iki basit aygıttan oluşuyordu ve bu aygıtların içinde bir elektromıknatıs ile diyafram denen çok ince bir demir levha vardı.

Aygıtlardan biri alıcı diğeri ise verici olarak kullanılıyor.
10 Mart 1876’da bu aygıt aracılığı ile ilk denemeleri yardımcısı Thomas Watson ile ilk görüşmelerini yaptılar.Ertesi yıl ise işitme engeli bulunan Mabel Hubbard ile evlendi.
İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

Cevapla

“Kim Kimdir” sayfasına dön