Silahlar Hakkında Bilgi

Silahlar hakkında geniş ve detaylı bilgileri bu alanda bulabilirsiniz.
Cevapla
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 232
Kayıt: 05 Ara 2018 11:02
İletişim:

Silahlar Hakkında Bilgi

Mesaj gönderen admin » 17 Şub 2020 19:12

Herkese merhabalar

bildiğiniz üzere kanalımda birden fazla kategoride birçok video yayınlıyorum bu video serisi silahlar ile alakalı olucak.İlk olarak sizlere hazırlamış olduğum silahlar ile alakalı video ile başlangıç yapmak istedim.

İlk konumuz Piyade Tüfekleri :

Kullanımına 15.yy'da başlanan piyade tüfekleri ilk savaştan bu yana varlığını korumuştur ve piyadenin modern ana muharebe silahı haline gelmiştir.

İşler 17.yüzyılın sonlarına doğru süngünün icadı ile tüfekler kaderindeki en büyük değişime uğramıştır.

Ancak asıl yükselme devri 18.yüzyılın başlarında ağızdan dolan ve arkadan dolma sistem ile savaşlardaki yerini almıştır.

Ağızdan dolan tüfekler savaşlarda her ne kadar yere uzanarak ateş edilememesi ve düşük hız sorunları ile karşılaşılsa da uzun yıllarda savaşlarda kullanılmıştır.

Kırılma noktası ise silahlarda devrim olan mekanizmaların gelişmesi ile başlamıştır , mekanizma gelişmesi yeni tip mermilerin üretimine ışık tutmuştur.

1866 yılında gelişime uğrayan Winchester tipi seri atışşlı yeni tüfekler 1877-1878 yıllarında osmanlı rusya 93 harbinde Plevneyi savunan osmanlı askerlerinin bu silah ile rus ordusuna ağır kayıplar verdirmiştir.


İlerleyen yıllarda 1905 yıllarında Rusya/Japonya savaşı ile ağırlığını koymaya başlayan makineli tüfekler savaşların gidişatını değiştirmiş ve piyadenin kısa sürede atağa geçmesini büyük ölçüde engellemiştir.

Bu durum silah üreticilerini ve tasarımcılarını yeni arayışlara itmiş ve seri atış yapabilen silahlar üzerine çalışmalarına başlamışlardır.

1918 sonsarında büyük savaşlardan çıkan batılı ülkeler hemen toparlanamamış ve mali zorlukların da getirdiği etkisi ile belirli bir süre silahlara para ayıramamaya başlamıştır.

Hareketlenen 1930lu yıllarda ülkeler bir atağa kalmış olsa da bu tarihte hiçbir ülke silah konusunda hem teknolojik anlamda hemde üretim anlamında bir yere varamamıştır. Çünkü önlerinde ikinci dünya savaşı gibi büyük bir savaş sesleri durmaktaydı ve bu nedenle birçok ülke geliştirdiği veyahut geliştirmekte olduğu projelerine devam edememiştir.

# 1942 - Modern Piyade Tüfeklerinin doğum yıldıır. #
Modern piyade tüfeklerinin atası olarak kabul edilen 1942 dönemindeki FG 42'dir. Çevirideki ismi ise paraşütçü tüfeğidir bunun almanca adını bulup videonun açıklama kısmına atacağım.

FG 42 = Fallschirmjagergewehr

Bu geliştirlen silahın uzun bir süre ülkeler tarafından hangi gruba dahil edileceği uzun bir süre tartışılmıştır.
Tasarımı ve kullanılan mekanizma tertibat gereği ülkeler tarafından bu silah zamanında benimsenmiş ve ülkeler tarafından kabul görmüştür.

İkinci dünya savaşında edinilen bir diğer önemli bilgi ise muharebelerin çoğunlukla 300 metre menzil içerisinde gerçekleştiği gözlemlenmiştir.

Elde edilen bu bilgi sayesinde geliştirme işlemine başlayan almanlar bu mesafe ilerisinde yer alan hedeflere tekli,50 metre içindeki hedeflere ise yüksek süratli seri atışlar yapabilen bir silah için kollarını sıvamıştır.

Almanlar kendi üretimleri olan FG 42'den edindiği bilgi ve birikimden yola çıkarak bu silahı geliştirmiş ve yeni bir ürün olarak StG-43 ortaya çıkmıştır.

Fakat 5.2KG ağırlığı nedeni ile piyadenin kullanımına uygun olmayan silah yeniden bir tasarım işlemine tabi tutulmuş ve bunun sonucunda SrG-44 ortaya çıkmıştır.

Bu silah piyadenin uzun yüksek atış gücü yapmasını sağlamış ve piyadenin bağımsız haraket edilmesini sağlamıştır.

ABD ordusu tarafından bu yıllarda M1 kısa namlulu Carbine adlı silaha yoğunlaşmıştır ve bu silah StG-44'ün başarısını yakalamakta çok uzaktı.


Makineli tüfeklerin bu denli gelişmesi sovetler birliğinin de dikkati çekmiştir ve bu silah üzerinden çalışmalara başlamış bunun sonucunda AK-47 / bizlerce bilenen adı ile Kalaşnikov geliştirilmiştir.

#Silahlar için Mühimmat Seçimi #
1960'lı yıllarda batı 7,62x51mm mühimmatı ateşleyen tüfeklerin fazla güçlü olduğu ve ağırlığı ile geri tepmesini arttırdığını fark etmiştir. Bir başka sorun ise piyadenin elindeki mühimmatın az olması.

Seri atışlarda bir sorun haline geldiğini fark eden nato 5,56x45mm mermilere standartlaştırma kararı almıştır.
Yeni mühimmatın standartlaştırılması piyadenin elindeki merminin daha fazla kullanacağı ve boyut sorunun da belirli bir oranda iyileştirilmesinin sonucu olarak geri tepmelerde ve seri atışlarda daha etkin bir rol oynayabilecekti silahlar.

Bilgilendirme : 7,625x51mm taşıyan silahlar 200 addet mermi taşırken yeni standart mühimmatta 5,56x45mm mermi ile 300-400 adet meri taşıması mümkün hale gelmiştir.


#Savaşlarda Zaferleri Getiren Süngü Olmuştur #
Hangi silaha bakarsanız bakın gerek makineli gerekse piyade tüfeği bu tabancaları birbirinden ayıran en önemli etken süngü olmuştur.

Süngünün düşmana karşı ezici bir etken olması hem psikolojik hemde fiziki etkisi büyüktür , hepimiz biliyoruz ki asker süngü tak emrini aldıktan sonra artık savaşın son safhalarına gelindiğini ve artık bir kazanan birde kaybeden tarafın belirleneceği akıllarımıza gelmektedir.

Her ne kadar atış disiplini ve zamanında gerçekleşen ataklar önemli olsa da piyade düşman ile gögüs göğüse geldiğinde artık mesafenin bir önemi kalmayacak ve süngüsüne güvenmesi gerekecektir.


Süngünün halen günümüzde yeri olmadığını düşünenlere küçük bir hatırlatma ile videomuzu sonlandıralım.
1982de 14 Haziranda Falkland'da Mount Tumbledown'u savunan Arjantin 5. Deniz piyade taburu ingiliz 2.Scout Guard tarafından süngü taaruzu ile mevzilerinden çıkartılmıştır.

Tarihimizden bir örnek vermek gerekir ise Türk tugayının üç bölüklü 3üncü taburu Kumyangjang-ni muharebe sırasında 156 rakımlı tepeyi süngü hücumu ile almıştır.

Bu durum karşısında tüm birleşmiş milletler askerinin " Türkler süngünün bir konserve açacağı olmadığını kanıtladı" şeklindeki açıklamaları ile hafızalara kazınmıştır...

Bu videomda sizlere silahlar konusunda ne kadar arıştırmacı ve ilgili olduğumu göstermek için kısa bir video hazırladım bir sonraki videom G3 Piyade tüfeği ile alakalı olacaktır ve eminimki bilmediğiniz birkaç şey veyahut farklı şeyler öğreneceksiniz. Bu tarz videoların devamının gelmesini istiyorsanız videomuzu beğenmeyi ve kanalımıza abone olarak güncel bilgilerden haberdar olabilirsiniz.Bir sonraki videomda görüşmek üzere hepinize iyi günler dilerim...
İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

Cevapla

“Silahlar” sayfasına dön