Linux Mint 19.2 Cinnamon Kurulumu Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım

Linux Mint kurulumu ve yaşanan sorunlar hakkında detaylı anlatım sorunlar ve çözümleri
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
İletişim:

Linux Mint 19.2 Cinnamon Kurulumu Nasıl Yapılır Detaylı Anlatım

Mesaj gönderen admin » 23 Kas 2019 14:09

Linux Mint 19.2 cinnamon kurulumu nasıl yapılır , Linux mint kurulum rehberi , linux mint kur, linux mint türkçe kurulumu rehberi , Cinnamon türkçe kur

Herkese merhaba arkadaşlar bugün sizlerle birlikte linux mint özgür yazılımda cinnamon kurulumu nasıl yapılır bundan bahsedicem öncelikle şunu bilmeniz gerekir versiyonlar arasında ne fark var.

Versiyonlar arasında masa üstü kullanım aracının yanı sıra çok büyük bir farklılık yoktur.

Masaüstü araçlarında ise ;

Cinnamon : yenilikçidir ve tamamen kullanıcı dostudur ki görünüşe göre mint yazılımcıları artık kullanıcılarına daha kolay imkanlar sağlayacak.

Mate : Diğer versiyonlara nazaren mate kararlıdır ve hızlıdır ve yapı gereği oturmuş bir masaüstüdür.

Xfce : xfce için şunu söyleyebiliriz ki en hafif ve en kararlı bir masaüstüdür.

Linux mint kullanıcıları Cinnamon'u sevecek gibi görünüyor çünkü Cinnamon sürümü mint için yazılmıştır ve kullanıcılarından da olumlu sonuçlar almıştır.

Linux Mint 19.2 Cinnamon İndirme Linkleri

Aşağıdaki dosyalar iso halindedir ve 1.8GB boyutundadır flash dvd yazılabilir sürümdür ve bootable versiyondur.

Linux Mint 19.2 Cinnamon 32Bit ISO indir

Linux Mint 19.2 Cinnamon 64Bit ISO indir

Videolu Anlatım :

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra boot edildiğinde aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşacaksınız buraya enter , space veya herhangi bir tuşa basın.
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-1.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-1.png (182.45 KiB) 6074 kere görüntülendi
Bu ekranı geçtikten sonra aşağıdaki gibi "OEM Install" seçeneğini seçin.
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-2.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-2.png (180.33 KiB) 6074 kere görüntülendi
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-3.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-3.png (9.5 KiB) 6074 kere görüntülendi
Kur Hoşgeldiniz :
Buraya yazacağınız herhangi bir ad sizi bilgisayar hata loglaması yaparken temsil edecek olan ad alanıdır.İstediğinizi yazabilirsiniz.
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-4.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-4.png (31.03 KiB) 6074 kere görüntülendi
Klavye Düzeni :
Klavye düzeni seçerken ekrandaki gibi seçmenizi öneririm çünkü diğer Q klavye seçiminde sorun yaşayabilirsiniz fakat ekrandaki gibi seçmenizi öneririm bu seçimi sonradan denetim masasından değiştirebilirsiniz.
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-5.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-5.png (41.07 KiB) 6074 kere görüntülendi
Sürücülerin otomatik yüklenmesi:
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-6.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-6.png (20.89 KiB) 6074 kere görüntülendi
Burada yapacağınız seçim linux mint tarafından kurulum içerisinde bulunan uyumlu sürücülerin yüklenmesini sağlar.
Eğer bu adımda hata alıyor iseniz bir sonraki kurulumda bu alanı işaretlemeden geçebilirsiniz.

Kurulum Türü:
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-7.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-7.png (35.75 KiB) 6074 kere görüntülendi
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-8.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-8.png (39.58 KiB) 6074 kere görüntülendi
Biz burada bir diskin tüm bölümlerini linux mint olarak kullanacağımız için en üstteki seçenek bize idealdir ve bizde tüm diski linux mint olarak kullanacağız. Görseldeki gibi işaretleyin.

Tarih / Saat Düzeni
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-9.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-9.png (107.54 KiB) 6074 kere görüntülendi
Aşağıdaki alana "Türkiye Saati" olarak yazarsanız tarih ve saatiniz doğru çalışacaktır.

Kurulumun bitmesine az kaldı...
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-10.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-10.png (9.04 KiB) 6074 kere görüntülendi
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-11.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-11.png (51.73 KiB) 6074 kere görüntülendi
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-12.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-12.png (49.37 KiB) 6074 kere görüntülendi
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-13.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-13.png (49.15 KiB) 6074 kere görüntülendi

Kurulum tamamlandı
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-14.png
linux-mint-19-2-cinnamon-kurulumu-detayli-anlatim-14.png (10.47 KiB) 6074 kere görüntülendi
İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

“Linux Mint” sayfasına dön