HTML Nedir

Html içinde en çok kullanılan taglar sürüm notları detaylı açıklama
Cevapla
admin
Mesaj Panosu Yöneticisi
Mesajlar: 232
Kayıt: 05 Ara 2018 11:02
İletişim:

HTML Nedir

Mesaj gönderen admin » 09 Ara 2018 23:46

Bugün internet sitelerinin temel yapı taşı olan bir işaretleme dilini öğreneceğiniz. İşaretleme dili denilince akla ilk gelen web sitelerinde HTML dili gelir, html dili dedim sakın yanlış anlaşılmasın HTML bir dil değildir fakat bir işaretleme dilidir.Programlama dillerinde fonksiyonlar kütüphaneler bağlantı eklentileri değişkenler vb işlemler bulunur.İşaretleme dilinde herşey saf çıktıdan oluşur herhangi bir döngüye veya fonksiyona maruz kalmadan direk kullanıcıya saf çıktıyı gösterir ve görevini yerine getirir.Hemen hemen bütün gezdiğiniz web sitelerinde html kullanılmıştır. HTML işaretleme dili iki kavramda tanımlayabiliriz.

Birincisi static html dosyaları : Bu dosyalara herhangi bir işlem yapamazsınız siz ne yaparsanız yapın bir html dosyasını static halinde siteye attığınızda yani komut satırları fonksiyonlar değişkenler veri tabanı bağlantı dosyaları ve bunlar gibi birçok işi yapmadan direk atarsanız bu html dosyası size ister 10 yıl isterseniz 100 yıl sonra da girseniz size hep aynı çıktıyı verecektir.Çünkü içerisinde herhangi bir yenileme bir bağlantı bir değişken bulunmamaktadır.Bu tip dosyalar neden kullanılır halen kullanan kitle var mı ? Tabiki evet günümüzde de kullanan olacaktır neden? bir işletme düşünün küçük çapta fakat internet sitesinde bilinmek istiyor fiyat uygunluğu bakımından da kendisinin bütcesini zorlamayacak birşey istiyor bu bir kullanıcı da olabilir, bu tip bir kullanıcıda veyahut firmada mysql veri tabanı , sql veri tabanı bulunmayacaktır. ve bu da maliyeti düşürecektir.

İkinicisi ise dinamik html dosyalarıdır: Bu format hemen hemen tüm web sitelerinde mevcuttur örneğin bizim formumuz.En basit örnektir çokta uzağa gitmemize gerek yok.Formumuzda saat alanı gönderilen başlıklar indirilen dosyalar hep dinamik olması ile alakalıdır ve bunu php ile yapıp html dosyası haline getirmekteyiz.Bu yüzden sürekli güncellenen bir html dosyamız mevcut. Veri tabanımız mevcut. Üyelik sistemimiz mevcut.
İnsanların en hayırlısı, insanlara faydalı olandır.

Cevapla

“Html” sayfasına dön