C#

C# Dersleri : TableLayoutPanel ve FlowLayoutPanel Kullanmanın Önemi

C# Dersleri : TableLayoutPanel ve FlowLayoutPanel Kullanmanın Önemi

Herkese merhabalar bugünkü yazımda C# Visual Studio derslerimizden tablelayoutpanel ve bununla beraber kullanılan flowlayoutpanel nesnelerinden bahsedicem.

Bu nesneler bizlere form tasarımı yaparken çok işimize yarayacak ve kullanıcılarımızın gözünde hem programımız bir puan daha öne geçecek hemde bizlerin daha düzgün form tasarımları yapmamıza yardımcı olacak.

Hiç zaman kaybetmeden bu nesnemizi kullanmaya başlayalım.Visual Studio programımızı açalım.

TableLayoutPanel

Sol kısımda bulunan toolbox alanında bulunur ve arama kısmına “TableLayoutPanel” yazarsanız karşınızda çıkacaktır.Sürükle bırak ile formunuza bir adet “TableLayoutPanel” ekleyin.Bu nesne bizlere karşılıklı alanlar eklememize yardımcı olacak.Yani bir adet label alanımız var ise bir adet de textbox alanımızın olması gerek ki kullanıcımız veri girişi yapabilsin.Bu nesne bizlere düzenli bir şekilde form oluşturmamıza satır ve sütünları daha da düzgün oluşturmamıza yardımcı olacaktır.

FlowLayoutPanel

Bu nesne bizlere şu şekilde yardımcı olacak eğer biz yukarıda bulunan tablelayout panel kullanıyor isek bununla beraber bu aracı da kullanabiliriz. Nasıl mı , tekrar arama kısmına “FlowLayoutPanel” yazıp formun içerisinde yan yana gelmesini istediğiniz herhangi bir satıra ekleme yaparak button nesnelerinin de düzenli bir şekilde eklenmesini sağlayabilirsiniz.Daha detaylı

Başa dön tuşu